CHRISTOPH CROISÉ | TŠELLO

Posted on

Šveitsi-prantsuse-saksa tšellist Christoph Croisé, kes on tunnustatud “ õrna, kuid virtuoosse” mängu (BBC Music Magazine) ja “toonide sujuvate peensuste” ja “rohkete servadega” (The Strad), loob kiiresti rahvusvahelist mainet ühena viimastel aastatel esile kerkinud köitvamatest noortest kontserdisolistidest.
17-aastaselt tegi ta oma New Yorgi debüüdi Carnegie Hallis, kus ta on pärast seda ka korduvalt esinenud. Ta esineb regulaarselt ka teistes maailmakuulsates kontserdisaalides, nagu Tonhalle Zürich, Berliner Philharmonie, Londoni Wigmore Hall, Viini Konzerthaus, Residenz München, Peterburi Kapella, Peterburi Filharmoonia ja Aserbaidžaani Riiklik Filharmoonia.

Solistina on ta esinenud selliste dirigentide käe all nagu M. Sanderling, M. Venzago, D. Boyd koos erinevate orkestritega, sealhulgas Musikkollegium Winterthur, Peterburi Sümfooniaorkester, Berni Sümfooniaorkester, Müncheni Raadioorkester , Camerata Zurich, Edela-Saksamaa Constance’i Filharmooniaorkester, Sichuani Sümfooniaorkester, Riigikapella Sümfooniaorkester Peterburis Venemaal, Collegium Musicum Basel, Izmiri Riiklik Sümfooniaorkester ja Orchester symphonique de Mulhouse.

Christoph Croisét kutsutakse regulaarselt esinema mainekatele festivalidele nagu festival “Muusikaolümpus” Peterburis, New Yorgis ja Bakuus, Luzerni festival, Radio France Festival Montpellier, Davosi festival “Noored artistid kontserdil”, Menuhini festival Gstaad, Salzkammergut Festwochen Gmunden, Schwarzwaldi muusikafestival, Klosters Music Festival, Festival de Sully, Belfasti rahvusvaheline kunstifestival, Emilia-Romagna festival ja Festival de Musique de Wissembourg.

Kammermuusikuna on ta esinenud koos Dmitri Sitkovetski, Mayuko Kamio, Bartomiej Nizio , Isabelle van Keuleni, Andrey Baranovi, Sergei Ostrovski, Kirill Troussovi, Alexander Zemtsovi, Vladimir Mendelssohni, Marie Tšiilimme, Christoffer Sundqvisti, Anna Fedorova, Oliver Schnyderi, Oxana Ševtšenko, Nikita Mndoyantsi, Lorenzo Soulési ja Alexander Panfiloviga.

Ta on olnud laureaat mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, sealhulgas Schoenfeldi rahvusvahelisel keelpillikonkursil Harbinis,Hiinas (2016), Teisel Berlineri rahvusvahelisel muusikakonkursil 2018 (esimene peaauhind), Manhattani rahvusvahelisel muusikakonkursil (2016), rahvusvahelisel “Salieri-Zinetti” konkursil Veronas,Itaalias (2016), rahvusvahelisel Johannes Brahmsi konkursil (2015).

Christoph on praeguseks välja andnud 8 stuudioalbumit, sealhulgas tema kolmas album, salvestatud AVIE Recordsis 2019.aasta märstis mõlema Haydni tšellokontserdiga, võitis Pizzicato Magazine’i Supersonic auhinna ja ResMusica Magazine’i 2019. aasta parima kontsertalbumi “Clef D’Or”. Tema praegune album “Voyage Exotique” on tema esimene album, millel on ainult tema enda kirjutatud ja mängitud originaalteosed.

Christoph osaleb sageli barokkprojektides täiendusena kaasaegsele esitusviisile. Ta on sellel alal palju töötanud, esinedes solistina barokkorkestri “Il Pomo d’Oro” ees ning koostööd teinud Maurice Stegeri ja Nicolas Altstaedtiga. Aastatel 2020 ja 2021 andis ta välja CD ja video kõikidest Viola da Gamba sonaatidest ja J. S. Bachi kuuest tšellosüidist 1720. aasta Guarneri “Filius Andrea” barokktšellol.

Lisaks komponeerib Christoph oma teoseid, milles väljendab oma emotsioone ja ideid, mis on mõjutatud erinevatest stiilidest alates barokist ja klassikast kuni jazzi ja elektroonilise muusikani. Christoph Croisé on iga aasta mai lõpus Šveitsis toimuva klassikalise ja elektroonilise muusika festivali Niederlenzer Musiktage kunstiline juht.
Christoph Croisé mängib haruldasel Itaalia meistritšellol, mis on valmistatud 1680. aastal.